

4 produkty, za które twoje serce ci podziękuje Copy
Niedługo obchodzimy Światowy Dzień Serca, a jest to niewątpliwie jeden z najciężej pracujących narządów w naszym organizmie. W ciągu jednego dnia pompuje około siedem tysięcy litrów krwi. Co jeść, aby stworzyć sercu idealne warunki do pracy, tak aby służyło nam przez długie lata? Podpowiadamy:


Jedz ryby, czyli dobre tłuszcze
Wybór odpowiednich tłuszczy wydaje się mieć najważniejsze znaczenie w profilaktyce chorób serca. Dla sprawnie funkcjonującego układu krwionośnego NIEZBĘDNE są tłuszcze wielonienasycone, których źródłem są oleje roślinne, nasiona, orzechy oraz tłuste ryby morskie. Te ostatnie stanowią główne źródło kwasów tłuszczowych omega 3, które w bezpośredni sposób chronią serce i naczynia krwionośne przed różnymi dysfunkcjami. Są silnymi przeciwutleniaczami – zwalczają wolne rodniki przedłużając tym samym „życie” komórkom nie tylko mięśnia sercowego, ale i całego organizmu. Kwasy tłuszczowe omega 3 są niezbędne na każdym etapie życia. Wykazują nie tylko działanie kardioprotekcyjne, czy przeciwzapalne, ale również odgrywają istotną rolę w kontekście zapobiegania niektórym nowotworom oraz depresji. Niestety spożycie tych tłuszczy w naszej populacji jest wciąż niewielkie – co przekłada się na częste zachorowania Polaków, właśnie na choroby serca. ☹ Dwie porcje tłustej ryby w tygodniu są wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na te związki.
Pokochaj owoce jagodowe
Owoce jagodowe, kakao, a nawet czerwone wino są bogatym źródłem antyoksydantów – związków wykazujących silne właściwości przeciwutleniające. Są zdolne do opóźniania procesów starzenia się organizmu, dzięki czemu komórki serca i naczyń krwionośnych długo pracują bez zarzutu. Obniżają poziom złego cholesterolu, podwyższając tym samym poziom dobrego, zapobiegają stanom zapalnym w żyłach i tętnicach oraz chronią przed rozwojem blaszki miażdżycowej. Hamują także reakcje tworzenia się zakrzepów, które mogą być bezpośrednią przyczyną zawałów lub udarów. W celu uzyskania „ochronnego efektu” porcję owoców jagodowych należy spożywać codziennie, a już na pewno – minimum 3 razy w tygodniu.
Graj w kolory, jedz kolorowe warzywa – szczególnie zielone i czerwone
Szczególnie zielone i czerwone warzywa, głównie pomidory są doskonałym źródłem karotenoidów, szczególnie likopenu. Jego kardioprotekcyjne działanie polega na rozszerzaniu światła tętnic i żył, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Spożywanie tych warzyw korzystnie wpływa również na śródbłonek – komórki wyściełające naczynia krwionośne. Z kolei zielone warzywa są idealne w zaspokajaniu potrzeb organizmu np. na witaminę K, wapń oraz magnez. Bez tego ostatniego, serce nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Magnez jest pierwiastkiem dość słabo przyswajalnym, stąd zielone warzywa najlepiej jeść na okrągło. 😊
One apple a day…
O zbawiennym wpływie jabłek na pracę serca lekarze mówią od wielu lat. Niektórzy nawet kuszą się na stwierdzenie, że jabłka mogą zastępować statyny (leki, które służą obniżaniu poziomu złego cholesterolu). Za dobroczynne działanie jabłek odpowiedzialne są substancje należące do frakcji błonnika pokarmowego – pektyny. Wykazują one zdolność do zmniejszania stresu oksydacyjnego, poprawy pracy serca i obniżenia ciśnienia krwi. Jedz jabłka każdego dnia!
Autor mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny