

Bezglutenowe Święta Bożego Narodzenia – na co zwracać uwagę
Jesteście na diecie bezglutenowej i przeraża Was wizja nadchodzących Świąt? Głowa do góry! Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, aby w spokoju móc oddać się świętowaniu.


Po pierwsze – jakie są główne źródła glutenu?
Tak dla przypomnienia, gluten jest to frakcja białka znajdująca się w takich zbożach jak pszenica, jęczmień, żyto, orkisz i wszystkich produktach z nich zrobionych. Warto wiedzieć też, że owies, kamut, orkisz, bulgur, kus kus i pęczak również nie są wskazane. Wszelkie chleby, makarony, pierogi czy potrawy zagęszczane mąką lub skrobią pszenną są typową bombą glutenową.
Po drugie – których potraw unikać?
Wracając do tradycyjnych świątecznych dań, z pewnością należy wystrzegać się:
- Pierogów, krokietów, uszek
- Smażonych ryb w panierce z mąki pszennej lub bułki tartej
- Kutii z pęczakiem lub pszenicą
- Śledzi w śmietanie
- Makowca, sernika, pierniczków i innych słodkości na bazie mąki pszennej
Po trzecie – co można jeść?
Na szczęście jest wiele typowych potraw świątecznych, które z reguły nie zawierają glutenu. Mamy do wyboru różnorakie ryby, potrawy mięsne i warzywne. Oto krótka ściąga:
- Sałatka jarzynowa
- Barszczyk czerwony (oby nie z torebki)
- Zupa grzybowa bez zasmażki 😊
- Zupa owocowa bez makaronu
- Ryba soute lub po grecku
- Karp w galarecie
- Śledzie marynowane lub w oleju
- Kapusta z grzybami (nie zagęszczana mąką pszenną)
- Ziemniaki z olejem lnianym
- Pieczone/smażone mięsa (bez panierek)
- Świeże sałatki, pieczone warzywa itd.
- Desery z galaretką i owocami, mleczkiem kokosowym, ciasta na bazie mąk bezglutenowych (jaglana, ryżowa, kokosowa, gryczana, amarantusowa, z quinoi, kasztanowa, migdałowa), domowe praliny (np. z orzechami, suszonymi owocami, wiórkami kokosowymi etc.)
Po czwarte – inne, nieoczywiste źródła glutenu.
Osoby eliminujące gluten powinny pamiętać o innych możliwych źródłach glutenu. Są nimi głównie przyprawy, produkty mleczne oraz wyroby mięsne. Nie sięgajmy po „sklepowe” wędliny i uważajmy na produkty mleczne (mogą być zagęszczane pszenicą). Płynne przyprawy tj. magi, czy sos sojowy również mogą zawierać pszenicę (jeśli macie alergię na gluten – wybierajcie bezglutenowy sos sojowy). Warto pamiętać, że dużo bardziej bezpieczne są tzw. przyprawy jednorodne niż mieszanki jak np. curry czy „przyprawa do kurczaka”. I jeszcze jedna uwaga, dania instant, w tym – barszcz czerwony w proszku, zwykle zawierają w składzie pszenicę.
Ważną zasadą w eliminacji glutenu jest zasada „nie jesteś pewien – zapytaj”.
Oczywiście chodzi o pytanie dotyczące składników glutenowych w danej potrawie. Osoba przygotowującą danie z pewnością z chęcią udzieli nam odpowiedzi, a my będziemy mieć pewność, że po takim spotkaniu nie wyjdziemy z bólem brzucha.
Pamiętajcie – Yummity inspiruje.
Jeśli sami przygotowujecie świąteczne menu zachęcamy Was do skorzystania z naszych gotowych pomysłów na zdrowe, pełnowartościowe i bezglutenowe dania. Po różne inspiracje odsyłam Was na nasz profil IG @yummity_eu oraz tutaj https://yummity.eu/bezglutenowe-swieta-tak-to-mozliwe-szybko-zdrowo-i-smacznie/.
Smacznych Świąt!
Mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny