

Co to jest Flexitarianizm?
Chcesz przejść na wegetarianizm ale nie potrafisz całkowicie zrezygnować z mięsa? Flexitarianizm to Twoje rozwiązanie.


Flexitarianizm to sposób odżywiania oparty przede wszystkim o produkty roślinne z ograniczeniem spożycia mięsa.
Nazwa pochodzi od angielskiego słowa flexible czyli elastyczny i wegetarianizm czyli dieta bezmięsna. Flexitarianizm różni się od diety wegetariańskiej tym, że mięso nie jest wykluczone całkowicie, a spożywane okazjonalnie.
Czy dieta bez mięsa może być zdrowa?
Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie jest przedmiotem wielu badań od kilkudziesięciu lat. Między innymi badania trwające 20 lat, przeprowadzone na 200 tys. kobiet i mężczyzn, w Harvard T.H. Chan School of Public Health, wykazały, że dieta flexitariańska (wówczas jeszcze tak nienazywana) bazująca na produktach roślinnych takich jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe i orzechy, a ograniczająca produkty zwierzęce, szczególnie czerwone i przetworzone mięso, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 34%. Mówiąc o wpływie diety bezmięsnej na zdrowie, nie można pominąć wieloletnich badań dr T. Colin’a Campbell’a, porównujących wpływ diety wegańskiej z zachodnim sposobem żywienia obfitującym w produkty odzwierzęce –opublikowanych w słynnej książce „The China Study”. W swoich badaniach Campbell przedstawia ścisłą korelację, pomiędzy wzrostem spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, z coraz częstszym występowaniem takich chorób jak: cukrzyca, choroby serca, nowotwory, otyłość i choroba Alzheimera, które z kolei obce są grupom ludności, których dieta bazuje na produktach roślinnych. Należy przy tym podkreślić, że pozytywny wpływ diety roślinnej obserwowany jest tylko wówczas gdy dieta bazuje na niskoprzetworzonych produktach (pełnoziarniste kasze, płatki, warzywa, owoce itd.). Spożywanie produktów roślinnych wysoko przetworzonych takich jak np. produkty z białej mąki, produkty wypełnione skrobią, słodycze, frytki, które owszem, są wegańskie ale ubogie w błonnik, składniki mineralne i witaminy, daje efekt odwrotny i podnosi ryzyko wymienionych chorób.
Czym zastąpić mięso aby było smacznie i zdrowo? Czyli co je flexitarianin?
Zacznijmy od tego, że podstawą każdej zdrowej diety, w tym diety flexitariańskiej, powinny być warzywa z dodatkiem owoców. Najlepiej gdy stanowią połowę produktów znajdujących się na talerzu i nie mniej niż 300 g warzyw i ok 200 g owoców dziennie. Jeśli ktoś nie spożywa owoców wówczas warzywa powinny być spożywane w ilości minimum 500 g/ dzień.
Co jeść poza tym?
Wiele osób dotychczas spożywających mięso na co dzień, nie ma pomysłu lub wiedzy czym zastąpić mięso aby posiłek był równie sycący, a także dostarczał wartości odżywczych co tradycyjny obiad zawierający mięso. W efekcie zjada na obiad np. sam makaron z sosem lub same warzywa i zniechęca się bo odczuwa dalej głód. Rozwiązanie tkwi we włączeniu do diety roślinnych źródeł białka, czyli roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca, fasola, bób), quinoi, amarantusa, orzechów i nasion, stanowiących pełnowartościowe źródło białka i składników mineralnych w tym żelaza, na którego niedobory narażone są osoby wykluczające z diety mięso. Wprowadzenie ich do diety przy jednoczesnej redukcji spożycia mięsa, przede wszystkim mięsa czerwonego i wyrobów wędliniarskich, obniża ryzyko rozwoju nowotworów.
Kolejna grupa produktów, których nie może zabraknąć w każdej zdrowej diecie, w tym diecie flexitarianina, diecie wegetariańskiej i wegańskiej to pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak np. płatki np. owsiane, quinoa, chleb pełnoziarnisty, makaron razowy, kasza gryczana, ryż brązowy, kasza jęczmienna, bulgur, lub kasza jaglana, bogate w błonnik, który syci na dłużej oraz składniki mineralne, głównie cynk, magnez, żelazo i witaminy, szczególnie z grupy B. Zastąpienie białych oczyszczonych ziaren zbóż jak białe pieczywo, makarony i ryż, pełnoziarnistymi zbożami zmniejsza ryzyko otyłości, chorób sercowo – naczyniowych, cukrzycy i przyczynia się do lepszej koncentracji i pracy mózgu.
Flexitarianin spożywa również jaja i produkty mleczne, jako dodatkowe źródło białka i cennych składników mineralnych w tym głownie wapnia i żelaza. Z produktów mięsnych polecane są głównie ryby ok 2x w tygodniu, jako doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega 3 – EPA i DHA wspomagających pracę mózgu i układu sercowo – naczyniowego, a które w produktach roślinnych nie występują.
Produkty marki Yummity są wyjściem naprzeciw potrzeb każdej osoby chcącej zdrowo się odżywiać, w tym szczególnie flexitarian, wegetarian i wegan, ponieważ posiadają wysoką wartość odżywczą, a przy tym są smaczne, sycące, różnorodne i szybkie w przygotowaniu. Na szczególną uwagę osób na diecie bezmięsnej zasługują składniki, na których niedobory są częściej narażeni, a są to: białko, żelazo i wapń. Zadbaliśmy aby nie brakowało ich w produktach Yummity i aby produkty te doskonale bilansowały dietę bezmięsną. Osoby wykluczające wszystkie produkty zwierzęce ze swojej diety powinny pamiętać o potrzebie suplementacji witaminą B12 i kwasami tłuszczowymi omega 3 (EPA i DHA).
Rekomenduje mgr inż. Monika Wodyczko dietetyk kliniczny