fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Czym jest dieta planetarna?
Czym jest dieta planetarna? Yummity

Czym jest dieta planetarna?

Czy wiesz, że ograniczanie mięsa jest również dobre dla całej planety? Nie od dziś wiadomo, że produkcja i konsumpcja mięsa bardzo obciąża środowisko i zużywa zasoby ziemskie w zbyt dużych ilościach. Powoduje ogromne straty wody zdatnej do picia, niszczenie lasów i gigantyczną emisję gazów cieplarnianych.

Dieta planetarna świadoma decyzja Yummity

Grunty ziemskie nie są wykorzystywane w optymalny sposób.

Powierzchnie uprawne można przeznaczyć dużo efektywniej, na przykład na uprawę produktów roślinnych, zamiast zwierzęcych. Dodatkowo uważa się, że produkcja mięsa (głównie wołowiny), jest jedną z czołowych przyczyn karczowania lasów w Amazonii.

Mając na uwadze zdrowie ludzi i ochronę środowiska zarazem – naukowcy opracowali specjalną dietę dla planety tzw. dietę planetarną. Pozwala ona:

  • znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych,
  • zapobiec około 12 milionom śmierci rocznie,
  • na wyżywienie znacznie większej ludności świata[1][2].

Czyż nie brzmi to pięknie i zachęcająco?

Dieta planetarna rośliny strączkowe Yummity
Dieta planetarna kasze Yummity
kolorowe warzywa yummity

Na czym ta dieta dokładnie polega?

Z założenia, dieta planetarna jest dietą fleksitariańską. Jej podstawę stanowią pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, różnorodne orzechy oraz ryby i zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek. Dopuszcza również spożycie białego mięsa, ale w ograniczonych ilościach. Naukowcy poszli jednak o krok dalej i wyliczyli dokładne porcje danych grup produktów, które powinny być spożywane przez osoby stosujące ten model żywienia. Szczegółowo zostały one przedstawione w poniższej tabeli.

Porcje produktów niepoddanych obróbce termicznej (dla osoby dorosłej – dla 2500 kcal).

Zalecane produkty
Zboża pełnoziarniste 232 g/dzień
Rośliny strączkowe 75 g/dzień
Ryby 28 g/dzień
Orzechy 50 g/dzień
Warzywa 300 g/dzień
Owoce 200 g/dzień
Nienasycone oleje 40 g/dzień
Opcjonalne produkty
Produkty mleczne 250 g/dzień
Drób 29 g/dzień
Jaja 13 g/dzień
Ziemniaki 50 g/dzień
Sporadycznie spożywane produkty
Wołowina, jagnięcina, wieprzowina 14 g/dzień
Nasycone oleje 11,8 g/dzień
Cukier dodany 31 g/dzień

Oczywiście, nie trzeba codziennie zjadać dokładnie 28 g ryby. Wystarczy, że np. średnia ze spożycia z całego tygodnia czy miesiąca będzie odpowiadała ilości zaproponowanej przez naukowców.

Dieta planetarna jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla zdrowia planety, ale także dla zdrowia ludzi.

Szczególnie zielone i czerwone warzywa, głównie pomidory są doskonałym źródłem karotenoidów, szczególnie likopenu. Jego kardioprotekcyjne działanie polega na rozszerzaniu światła tętnic i żył, obniżając tym samym ciśnienie krwi. Spożywanie tych warzyw korzystnie wpływa również na śródbłonek – komórki wyściełające naczynia krwionośne. Z kolei zielone warzywa są idealne w zaspokajaniu potrzeb organizmu np. na witaminę K, wapń oraz magnez. Bez tego ostatniego, serce nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Magnez jest pierwiastkiem dość słabo przyswajalnym, stąd zielone warzywa najlepiej jeść na okrągło. 😊

[1] EAT (2020) Diets for a better future.

[2] Willett W, Rockström J, Loken B, i in. (2019) Food in the Anthropocene: the EAT–Lancet Commission on healthy diets from sustainable food systems. Lancet 393:447–492

Autor mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny