fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Dlaczego nie dodajemy skrobi do produktów Yummity?
Dlaczego nie dodajemy skrobi do produktów Yummity?

Dlaczego nie dodajemy skrobi do produktów Yummity?

Skrobia – sama w sobie nie jest taka zła, gdyż jest naturalnym wielocukrem występującym we wszystkich produktach roślinnych. Razem z wodą, błonnikiem, makro i mikroelementami tworzy roślinę. Ba! Pewna odmiana skrobi tzw. skrobia oporna jest nawet dla nas bardzo pożyteczna.

Inulin

Więc o co chodzi z tą skrobią?

Problem pojawia się wówczas, jeśli zaczynamy spożywać tzw. Oczyszczone produkty wysoko skrobiowe zamiast wartościowych mąk. Produkty te posiadają wysoki indeks glikemiczny co oznacza, że bardzo szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Pozbawione są błonnika pokarmowego, licznych witamin i składników mineralnych. Stają się dla nas bezwartościowe, a nawet nie bójmy się tego słowa – często niezdrowe! Spożywanie tego rodzaju produktów sprzyja rozwojowi insulinooporności, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, a nawet nowotworów. Zwiększa ogólny stan zapalny, prowadzi do otyłości brzusznej, złego samopoczucia i depresji.

Osoby, które ze względów zdrowotnych unikają glutenu (np. Chorzy na celiakię) muszą jeszcze baczniej zwracać uwagę na to co jedzą, niż osoby zdrowe. Niewłaściwie zbilansowana dieta – czyli dieta bogata w oczyszczone mąki, skrobie – może doprowadzić u tych osób do rozwoju anemii, wad rozwojowych u dzieci i licznych niedoborów.

Wybierajmy świadomie produkty żywnościowe!

Czytajmy etykiety!

Jesteś na diecie bezglutenowej? Szukaj wartościowych alternatyw dla bezglutenowych zbóż. Dla porównania mąka z amarantusa ma aż 150 x więcej wapnia i 240 x więcej magnezu niż skrobia ziemniaczana czy kukurydziana.

Sam produkt bez glutenu nie jest dla ciebie żadną wartością, jeśli po jego spożyciu twój organizm nie zyska cennych do życia składników.

To nie wszystko jedno, jaki produkt wybierzesz.

Rekomenduje mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny