fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Kończy się lato, najbardziej lubiany czas w roku przez każde dziecko i nie tylko. Za nami wycieczki po górach, kąpiele w morzu lub jeziorze, jazda na rowerze i wiele innych niesamowitych przygód. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła wysoka temperatura powietrza, co dodatkowo wzmagało uratę wody z organizmu. Powinniśmy to jak najszybciej nadrobić! Dbając o nawodnienie organizmu dbamy o swoje bezpieczeństwo, a tym samym butelka z napojem powinna towarzyszyć nam przez cały rok.

Dlaczego warto pić wodę?

Dlaczego trzeba pić?

Zapewne słyszeliście, że organizm składa się w głównej mierze z wody (ok. 60-70%). Wodę zawiera każda komórka w naszym ciele. Dzięki niej może prawidłowo funkcjonować, transportować tlen, przyjmować składniki odżywcze i wydalać niepotrzebne metabolity. Dla przykładu, serce człowieka to w 79% woda, dlatego niska zawartość wody w organizmie skutkuje znacznym obniżeniem ciśnienia oraz ogólnej objętości krwi. Dochodzi do zwiększenia jej gęstości, a tym samym znacznego obciążenia pracy serca. Osoba odwodniona ma suche usta, często zapadnięte oczy i zimną skórę. Pozostałe objawy lekkiego niedoboru wody to:

  • wzmożone pragnienie,
  • bóle głowy,
  • spadek energii i koncentracji,
  • rzadkie oddawanie moczu,
  • ciemny kolor moczu.

Poważniejesze stany odwodnienia powodują:

  • zawroty głowy,
  • wysokie tętno,
  • problemy ze złapaniem oddechu,
  • senność,

Bardzo wysokie temperatury są dodatkowo ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia udarów cieplnych.

Co i ile należy pić?

Musimy zachować bilans wodny w organizmie i uzupełniać tyle płynów, ile tracimy w ciągu dnia. Dla przykładu, wraz z moczem oraz potem tracimy ok. 2 litry wody na dobę, stąd dla wyrównania rozrachunku należy te straty uzupełnić. Ogólnie dla dorosłych mężczyzn będzie to 2,5 litra płynów na dobę, dla kobiet 2, a dla dzieci 6 szklanek. Im wyższa temperatura otoczenia oraz wzmożona aktywność tym nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na płyny (nawet do 4 litrów!).

Najlepszym wyborem będzie czysta woda, choć pamiętajmy, że nawadniają także soki 100%, napary ziołowe, herbaty, zupy czy owoce. Wraz z potem tracimy również wiele cennych składników mineralnych. Dlatego też, sięgajmy po wody średnio lub wysoko zmineralizowane. A domowy napój izotoniczny możemy przygotować łącząc np.:

  • sok z 1 pomarańczy,
  • 1 szklankę wody,
  • szczyptę soli.

Jakie są dodatkowe korzyści z picia wody? Otóż czysta woda:

1. Nie ma kalorii.
2. Wypełnia ściany żołądka, a tym samym pomaga wytrwać na diecie, gdyż czujemy się bardziej pełni.
3. Jest tania, dostępna i zdrowa.
4. Odmładza i ujędrnia skórę, pomaga w walce z cellulitem.
5. Poprawia pracę mózgu, koncentrację oraz pamięć.
6. Zwiększa efektywność wysiłku fizycznego.
7. Sprawia, że jesteśmy zdrowsi – ułatwia zaopatrzenie komórek w tlen i składniki odżywcze.

Pijmy na zdrowie!

Autor mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny