

Jedz te produkty a Twój mózg Ci za to podziękuje
Światowy Dzień Mózgu to dobry moment, aby na chwilę zatrzymać się i pomyśleć o tym, jak wesprzeć nasz mózg w tych trudnych czasach. Mózg codziennie odbiera wiele bodźców z otoczenia, jesteśmy przepracowani, często niewyspani, a to źle oddziałuje na nasze samopoczucie, nastrój i koncentrację. Mózg do prawidłowej pracy i regeneracji potrzebuje nie tylko odpowiedniej ilości odpoczynku, ale również właściwego odżywienia.
Co w szczególności powinno znaleźć się w Twojej diecie, abyś cieszył się dobrą sprawnością mózgu


Pełnoziarniste zboża, kakao, orzechy, warzywa strączkowe i liściaste
Co je łączy? Są doskonałym źródłem magnezu i witamin z grupy B, kluczowych składników dla prawidłowej koncentracji, dobrego nastroju, łagodzenia stresu, a także lepszej zdolności uczenia się i zapamiętywania. Warto wiedzieć, że osoby pracujące umysłowo, a także narażone na częsty stres, mają większe zapotrzebowanie na magnez z diety, bo szybciej go zużywają, dlatego, jeśli jesteś taką osobą codzienne jedź te produkty. Przykładem dobrego posiłku dla mózgu jest owsianka z orzechami włoskimi, owocami i kakao.


Mięso, ryby, jaja, produkty mleczne
Są źródłem witaminy B12, która spowalnia procesy starzenia się mózgu, jej niedobory prowadzą do pogorszenia pamięci i zaniku komórek mózgowych. Podczas gdy pozostałe witaminy z grupy B znajdziemy w dużej ilości w produktach roślinnych, to dobrze przyswajalna forma witaminy B12 jest obecna tylko w produktach odzwierzęcych. W produktach roślinnych możemy ją znaleźć, gdy są specjalnie wzbogacane w witaminę B12. Powinni o tym pamiętać weganie, u których najczęściej konieczna jest suplementacja tej witaminy. Niemniej, na niedobory witaminy B12 narażone mogą być również osoby starsze, osoby przyjmujące niektóre leki m.in. leki na cukrzycę, tabletki nasenne, antykoncepcję, które pogarszają wchłanianie B12 z diety.


Kolorowe warzywa i owoce
Są niezastąpione pod względem ilości i różnorodności antyoksydantów. Antyoksydanty to nasi wielcy sprzymierzeńcy, niszczą szkodliwe wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia, w tym starzenia mózgu. Antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach pomagają przeciwdziałać szkodliwej działalności wolnych rodników, chroniąc nasz mózg przed uszkodzeniami. Szczególnie ważne są warzywa i owoce bogate w witaminę C, która chroni komórki mózgowe, ale także wspomaga ich rozwój. Największe ilości witaminy znajdziemy w papryce, natce pietruszki, porzeczkach, truskawkach. Równie ważne są karotenoidy obecne w pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach, które oprócz ochrony przed uszkodzeniami komórek mózgowych, wspomagają procesy nauki i zapamiętywania.
Oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado, migdały, pestki słonecznika, dyni, zarodki pszenne
Powyższe produkty łączy obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ważnych dla prawidłowej pracy układu nerwowego. Produkty te obfitują również w witaminę E. Witamina E, chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki i pomaga w uwalnianiu dopaminy, której poziom wpływa na nasz nastrój.
Nasuwa się prosty wniosek. Dla zachowania doskonałej sprawności mózgu oraz dobrego samopoczucia należy jeść różnorodnie i czerpać z dobrodziejstw, jakie niesie natura. Unikając jednocześnie żywności wysoko przetworzonej, oczyszczonej z błonnika, smażonej, ponieważ żywność taka jest uboga w składniki niezbędne dla mózgu.
Autor mgr inż. Monika Wodyczko dietetyk kliniczny