fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Owoce i warzywa liofilizowane
Owoce i warzywa liofilizowane yummity

Owoce i warzywa liofilizowane

Potocznie mówiąc liofilizacja to szybkie i kontrolowane wymrażanie wody, czyli suszenie produktów. Precyzując jest to proces odwadniania substancji przez ich zamrożenie (- 50°C), a następnie sublimację powstałych kryształków lodu. Końcowym etapem procesu jest dosuszanie.

Liofilizacja została po raz pierwszy użyta w latach 60. w XX w. do konserwowania żywności dla astronautów. Liofilizowane owoce i warzywa zachowują w ok. 90% wygląd, barwę aromaty, witaminy oraz wszystkie wartości odżywcze. Można je spożywać wprost z opakowania, dodając np. do owsianki – nie trzeba ich dodatkowo gotować.

  • Taka żywność jest nie tylko bardzo smaczna, ale przede wszystkim bogata w szereg cennych składników.
  • Produkty te zachowują niemal w całości swoje wartości odżywcze.
  • Posiadają ten sam smak, mają niezmieniony kształt i formę w przeciwieństwie do tradycyjnego suszenia.
  • Dzięki liofilizacji nie ma ryzyka utraty witamin czy minerałów, usuwamy tylko wodę!
  • Nieposiadające wody, owoce i warzywa liofilizowane są zabezpieczone przed niepożądanym rozwojem różnych rodzajów mikroflory, w efekcie są „zakonserwowane bez użycia konserwantów”.
  • Proces ten jest całkowicie bezpieczny, gdyż likwiduje w większości zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Z uwagi na odwodnienie produktów zwykle jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu więcej wartości odżywczych w porównaniu z produktami poddanymi suszeniu tradycyjnemu.

Liofilizowane warzywa stosujemy do przygotowania naszych Szybkich Dań, które dzięki recepturze opracowanej przez dietetyków i szefów kuchni są pełnowartościowymi, aromatycznymi i zdrowymi posiłkami oraz źródłem błonnika i innych cennych witamin i minerałów.