fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Soczewica – właściwości zdrowotne
Soczewica – właściwości zdrowotne

Soczewica – właściwości zdrowotne

Soczewica to podobnie jak fasola i ciecierzyca, rodzaj warzywa strączkowego, o niezwykle cennych i bogatych właściwościach prozdrowotnych. Istnieje kilka rodzajów soczewicy, o odmiennych kolorach, od czarnej, przez brązową, zieloną, czerwoną po żółtą. Pod względem wartości odżywczych nie różnią się od siebie istotnie, jednak co ważne, soczewica czerwona i żółta są najlżej strawne i najszybciej się gotują, co może mieć pozytywne znaczenie dla wielu osób.

dania z soczewicą

Czy soczewica może zastąpić w diecie mięso?

Z uwagi na swoje bogate wartości odżywcze i kulinarne, soczewica idealnie sprawdza się w kuchni jako alternatywa dla mięsa. Soczewica podobnie jak mięso, posiada wysoką zawartość białka (24g białka /100g soczewicy) i jest ono jednym z najlepiej przyswajalnych białek pochodzenia roślinnego. Ponadto warzywo to jest jednym z bogatszych roślinnych źródeł żelaza i kwasu foliowego, dzięki czemu sprzyja prawidłowemu tworzeniu się czerwonych krwinek i zapobiega anemii. Soczewica w pewnych kwestiach jest nawet lepsza od mięsa. Dzięki niskiej zawartości sodu, a wysokiej ilości błonnika, potasu i magnezu, reguluje ciśnienie krwi oraz przyczynia się do redukcji tzw. „złego cholesterolu”, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru.  Pod względem kulinarnym, w kuchni doskonale sprawdza się w zupach, sosach, sałatkach, wegetariańskich pasztetach i burgerach.

właściwości soczewicy

Komu soczewica jest szczególnie polecana?

Dzięki powyższym właściwościom, soczewica jest bardzo cennym składnikiem w diecie dzieci, kobiet w ciąży, osób na diecie wegetariańskiej, wegańskiej, fleksitariańskiej, a także w diecie osób, którym z przyczyn zdrowotnych, zaleca się zmniejszenie spożycia mięsa tj. osobom z wysokim ryzykiem chorób układu sercowo naczyniowego, cukrzycy i chorób nowotworowych.

Znając tak wspaniałe właściwości soczewicy i wiedząc jak doskonale komponuje się z przyprawami kuchni indyjskiej, nie mogło jej zabraknąć w Daniu w stylu indyjskim od Yummity. Koniecznie sprawdźcie ten bestseller!

Autor mgr inż. Monika Wodyczko dietetyk kliniczny