fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Superfoods – wiśnie
Superfoods – wiśnie

Superfoods – wiśnie

Żyjemy w czasach niespotykanego dotąd dostatku, ale czy potrafimy wykorzystać to w odpowiedni sposób?

Myśląc w kontekście odżywiania, z reguły podejmujemy niewłaściwe wybory żywieniowe. Jemy zbyt dużo, często i nie to co powinniśmy. Czy wiecie, że choroby wynikające dosłownie z „nadmiaru jedzenia” zabijają najwięcej ludzi w krajach rozwiniętych, w tym również w Polsce? Nawet nowotwory – choroby, której obawiają się chyba wszyscy – są silnie skorelowane z niewłaściwym sposobem żywienia.

Natura wychodzi nam na ratunek oferując pełną gamę najlepszych produktów. Na szczęście coraz więcej osób odkrywa korzyści jakie płyną z uzupełniania diety w tzw. superfoods. Posiadają one cenne właściwości odżywcze, doskonałe walory smakowe, zdrowotne i energetyczne. Do grona superfoods należy zaliczyć produkty, które wykazują wiele korzystnych właściwości. Niektórzy traktują je nawet jako lekarstwo. Są optymalnym wyborem dla osób, które chcą poprawić swój stan zdrowia, wzmocnić układ odpornościowy, zwiększyć produkcję serotoniny (hormonu…), a nawet potencjał seksualny.

W ostatnim czasie ukazało się wiele artykułów opisujących różne zalety spożywania takich superfoods jak jagody goji, spirulina czy maca. Istnieje jednak wiele produktów po których nie spodziewasz się, że są SUPER.

Many articles have been published lately about various positive effects of consuming superfoods such as goji berries, spirulina and maca root. However, there is also another product that can surprise you:

Wiśnie

To owoce, których właściwości są znane od dawna, cenione przede wszystkim ze względu na swój dobroczynny wpływ na serce. Pomagają również w łagodzeniu schorzeń pęcherza moczowego oraz  są znakomitym środkiem na bezsenność. Zawierają pokaźną ilość przeciwutleniaczy, które chronią organizm m.in. przez nowotworami i procesem starzenia, gdyż neutralizują wolne rodniki. W związku z tym wiśnie zostały umieszczone na liście produktów, które w wysokim stopniu chronią organizm przed niszczącym wpływem reaktywnych form tlenu.

Wiśnie wspomagają pracę serca, gdyż są bogate w:

Antocyjany

zwiększają elastyczność naczyń włosowatych, wzmacniają serce oraz korzystnie wpływają na produkcję krwinek czerwonych;

Potas

usuwa z organizmu nadmiar sodu;

Witamina C

uelastycznia i jednocześnie uszczelnia naczynia krwionośne;

Błonnik

obniża poziom „złego” cholesterolu

Rekomenduje mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny