fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Światowy dzień zdrowia
Światowy dzień zdrowia Yummity

Światowy dzień zdrowia

Zdrowie jest to stan psychicznego i fizycznego dobrostanu, inaczej mówiąc – stan pozbawiony choroby. Siódmy kwiecień został ustalonym przez WHO – Światowym Dniem Zdrowia. ZDROWIE DLA WSZYSTKICH to przewodnie hasło tegorocznego święta.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowiaco najmniej połowa ludzi na świecie nie jest w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych, a blisko 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa – przetrwania za jedyne 1,90 USD dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni. W kraju, którym żyjemy mamy dostęp do opieki medycznej i z reguły nie musimy wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi. Co nie oznacza, że nie musimy dbać o ZDROWIE! Podstawą unikania chorób jest profilaktyka i dokonywanie świadomych wyborów – zwłaszcza żywieniowych!

Podczas Światowego Dnia Zdrowia nie zapominajmy o prawidłowym odżywianiu. To ono w ogromnej mierze warunkuje nasz stan zdrowia i pomaga odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kierujmy się zaleceniami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej2 , gdyż „spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia.”3

Diet pyramid

Jak czytać zalecenia przedstawione w grafice piramidy?

  1. Fundamentem piramidy jest codzienna aktywność fizyczna – ważne, aby ćwiczenia trwały od 30 do 45 minut. Może być to spacer, aerobic czy sprzątanie.
  2. Produkty znajdujące się na najniższym poziomie powinny być spożywane najczęściej. Najwięcej w naszej diecie powinno być warzyw – należy je spożywać niemal do każdego posiłku. Pomimo, że owoce umieszczone są na tym samym poziomie powinno ich być 3 razy mniej niż warzyw.
  3. Im wyższe pole, tym częstotliwość i ilość spożywania oznaczonych tam produktów powinna być odpowiednio mniejsza.
  4. Codziennie należy spożywać pełnoziarniste węglowodany (kasze, chleby, makarony) – pełne błonnika, licznych witamin i składników mineralnych, a także produkty mleczne – głównie jogurty i kefiry.
  5. Zaleca się ograniczenie spożywania czerwonego mięsa na korzyść ryb, roślin strączkowych i jaj. Są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka oraz wielu cennych dla zdrowia składników.
  6. Na najwyższym poziomie piramidy znajduje się tłuszcz. Tłuszcz powinien być spożywany najrzadziej, lecz również jest ważnym elementem zbilansowanej diety. Należy zrezygnować z tłuszczu zwierzęcego na korzyść tłuszczu roślinnego, np. oliwy z oliwek lub oleju lnianego. Spożywajmy również orzechy.
  7. Na drugiej płaszczyźnie grafiki widnieje symbol dzbanka z wodą. Jest to bardzo znacząca informacja, ponieważ wiele osób zapomina o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zapotrzebowanie na płyny może ulegać zmianie, ale średnio przyjmuje się, że powinno się wypijać min. 1,5 litra płynów dziennie. Polecana jest również herbata, a nawet kawa.
  8. Kolejną istotną zasadą jest zalecenie spożywania ziół i ograniczenie spożycia soli do 1 łyżeczki dziennie. Przyprawy nie tylko poprawiają smak potraw, lecz także dostarczają wielu prozdrowotnych składników – można nimi zastąpić sól kuchenną.
  9. Zasada dotycząca unikania cukru jest chyba znana prawie wszystkim. W grafice piramidy również została zawarta. Zastąp cukier świeżymi owocami, bakaliami lub orzechami.
    Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad, spożywanie 4 -5 posiłków dziennie oraz unikanie używek jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia.

Rekomenduje mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny

Uwaga!

Zalecenia przedstawione w grafice są przeznaczone dla osób zdrowych, wszelkie schorzenia dietozależne (np. osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie) wymagają konsultacji ze specjalistą i ewentualnej modyfikacji zaleceń żywieniowych.