

Światowy dzień zdrowia
Zdrowie jest to stan psychicznego i fizycznego dobrostanu, inaczej mówiąc – stan pozbawiony choroby. Siódmy kwiecień został ustalonym przez WHO – Światowym Dniem Zdrowia. ZDROWIE DLA WSZYSTKICH to przewodnie hasło tegorocznego święta.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia1 co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych, a blisko 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa – przetrwania za jedyne 1,90 USD dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni. W kraju, którym żyjemy mamy dostęp do opieki medycznej i z reguły nie musimy wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi. Co nie oznacza, że nie musimy dbać o ZDROWIE! Podstawą unikania chorób jest profilaktyka i dokonywanie świadomych wyborów – zwłaszcza żywieniowych!
Podczas Światowego Dnia Zdrowia nie zapominajmy o prawidłowym odżywianiu. To ono w ogromnej mierze warunkuje nasz stan zdrowia i pomaga odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kierujmy się zaleceniami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej2 , gdyż „spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia.”3


Jak czytać zalecenia przedstawione w grafice piramidy?
- Fundamentem piramidy jest codzienna aktywność fizyczna – ważne, aby ćwiczenia trwały od 30 do 45 minut. Może być to spacer, aerobic czy sprzątanie.
- Produkty znajdujące się na najniższym poziomie powinny być spożywane najczęściej. Najwięcej w naszej diecie powinno być warzyw – należy je spożywać niemal do każdego posiłku. Pomimo, że owoce umieszczone są na tym samym poziomie powinno ich być 3 razy mniej niż warzyw.
- Im wyższe pole, tym częstotliwość i ilość spożywania oznaczonych tam produktów powinna być odpowiednio mniejsza.
- Codziennie należy spożywać pełnoziarniste węglowodany (kasze, chleby, makarony) – pełne błonnika, licznych witamin i składników mineralnych, a także produkty mleczne – głównie jogurty i kefiry.
- Zaleca się ograniczenie spożywania czerwonego mięsa na korzyść ryb, roślin strączkowych i jaj. Są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka oraz wielu cennych dla zdrowia składników.
- Na najwyższym poziomie piramidy znajduje się tłuszcz. Tłuszcz powinien być spożywany najrzadziej, lecz również jest ważnym elementem zbilansowanej diety. Należy zrezygnować z tłuszczu zwierzęcego na korzyść tłuszczu roślinnego, np. oliwy z oliwek lub oleju lnianego. Spożywajmy również orzechy.
- Na drugiej płaszczyźnie grafiki widnieje symbol dzbanka z wodą. Jest to bardzo znacząca informacja, ponieważ wiele osób zapomina o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zapotrzebowanie na płyny może ulegać zmianie, ale średnio przyjmuje się, że powinno się wypijać min. 1,5 litra płynów dziennie. Polecana jest również herbata, a nawet kawa.
- Kolejną istotną zasadą jest zalecenie spożywania ziół i ograniczenie spożycia soli do 1 łyżeczki dziennie. Przyprawy nie tylko poprawiają smak potraw, lecz także dostarczają wielu prozdrowotnych składników – można nimi zastąpić sól kuchenną.
- Zasada dotycząca unikania cukru jest chyba znana prawie wszystkim. W grafice piramidy również została zawarta. Zastąp cukier świeżymi owocami, bakaliami lub orzechami.
Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad, spożywanie 4 -5 posiłków dziennie oraz unikanie używek jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia.
Rekomenduje mgr inż. Aneta Korzeniecka dietetyk kliniczny