fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Trzy sposoby jak obniżyć indeks glikemiczny posiłków
Trzy sposoby jak obniżyć indeks glikemiczny posiłków Monika Wodyczko Yummity

Trzy sposoby jak obniżyć indeks glikemiczny posiłków

Lubisz jeść makarony, pieczywo, ryż, kopytka i inne produkty wysokowęglowodanowe? Zauważasz zwiększoną senność w ciągu dnia i nadmiar tłuszczyku na brzuchu? Jeśli tak, to musisz to przeczytać!

Przyczyną mogą być wahania cukru we krwi. Metodą walki z tym zjawiskiem jest obniżanie indeksu glikemicznego posiłków, czyli sprawienie aby dany posiłek trawił się dłużej i nie podnosił szybko poziomu cukru we krwi. Dzięki temu da nam stabilną energię na dłużej i pomoże zrzucić zbędne kilogramy.

3 sposoby jak obniżyć indeks glikemiczny posiłków:

1.Węglowodany łącz z białkiem, tłuszczem i błonnikiem

Słyszałeś o zasadzie niełączenia? To teraz o niej zapomnij. Chcąc obniżyć indeks glikemiczny posiłku, pamiętaj aby spożywać produkty bogate w węglowodany, w towarzystwie produktów bogatych w białko, tłuszcz i błonnik. Dla przykładu, ryż i chleb zjadaj w towarzystwie białka tj. mięsa, ryby, jaj, produktów mlecznych lub tofu, a także tłuszczu tj. awokado, orzechów lub oliwy, z solidną porcją warzyw jako źródła błonnika i witamin.

2.Schładzaj po ugotowaniu

Przelewaj makaron zimną wodą, ziemniaki jedz kolejnego dnia, po uprzednim schłodzeniu w lodówce, pieczywo zamrażaj. Wszystkie te techniki przyczyniają się do powstawania skrobi opornej, dzięki temu produkt jest zdrowszy dla jelit i ma niższy indeks glikemiczny.

3.Jedz al dente

Kasze, ryż, makaron, warzywa korzeniowe jedz al dente, nie rozgotowuj ich. Dzięki temu będą miały znacznie niższy indeks glikemiczny i będą Cię syciły na dłużej.

Pamiętaj również, że produkty zbożowe najlepiej jeść pełnoziarniste, wówczas same w sobie mają znacznie niższy indeks glikemiczny niż tzw. „białe”, a przy tym wyższą zawartość składników mineralnych i witamin.

Autor mgr inż. Monika Wodyczko dietetyk kliniczny