fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Wypieki, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia
Wypieki, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia

Wypieki, które możesz jeść bez wyrzutów sumienia

Jeśli jesteś smakoszem ciast, ciasteczek albo pizzy to ten artykuł jest dla Ciebie!

Przebywasz na diecie odchudzającej, wegetariańskiej, bez laktozy lub bez glutenu, a może po prostu chciałbyś zdrowo odżywiać siebie i swoją rodzinę, natomiast pokusa jedzenia pysznych wypieków wprawia Cię w poczucie winy i krzyżuje Twoje plany? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Opracowaliśmy receptury słodkich i słonych wypieków, muffinek, brownie, gofrów i pizzy, które sprostają potrzebom tych najbardziej wymagających, pod względem składu i smaku, a przy tym są pełne wartości odżywczych i w 100% naturalne, więc możesz jeść je bez wyrzutów sumienia.

Większości z nas ciasta, gofry i pizza kojarzy się z niezdrową przekąską, której lepiej unikać jeśli chcemy mieć zgrabną sylwetkę i zachować zdrowie. Rzeczywiście tak jest gdy mówimy o powszechnie dostępnych produktach zawierających niezdrowe składniki. Przyjrzyjmy się, o jakich składnikach mowa i po krótce dlaczego lepiej ich nie jeść, a także jakie są dla nich zdrowe alternatywy, które zmieniają oblicze wypieków.

Brownie bezglutenowe
  • Poprawia morfologię krwi– posiada wysoką zawartość żelaza i kwasu foliowego niezbędnych do tworzenia czerwonych krwinek.
  • Wpływa na lepszą pamięć i koncentrację – 100 g amarantusa pokrywa ponad 65% zapotrzebowania na magnez, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, przyczyniając się do lepszej koncentracji, pamięci i mniejszego poziomu zmęczenia.
  • działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie z uwagi na wysoką zawartość skwalenu
  • reguluje gospodarkę lipidową – obniża poziom cholesterolu całkowitego m. in. poprzez hamowanie jego produkcji w wątrobie i tzw. „złego cholesterolu LDL”, przy jednoczesnym podnoszeniu tzw. „dobrego cholesterolu HDL”
  • nie posiada glutenu – odpowiedni dla osób przebywających na diecie bezglutenowej. Osoby chore na celiakię powinny dodatkowo zwrócić uwagę czy amarantus posiada certyfikat bezglutenowości, który daje gwarancję, że produkt jest wolny od glutenu, ponieważ nawet śladowe zanieczyszczenia glutenem mają niekorzystny wpływ na ich zdrowie.
  • Działa przeciwnowotworowo
  • Zapobiega zaparciom – z uwagi na wysoką zawartość błonnika, który reguluje pracę jelit. Amarantus posiada 3x więcej błonnika niż mąka pszenna i 2x więcej niż w biały ryż.
  • Jest źródłem pełnowartościowego białka – czyli takiego, które jest kompletne we wszystkie aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać, a które są niezbędne do budowy i naprawy komórek naszego ciała.

Czego powinniśmy unikać w składzie wypieków i czego nie znajdziesz w produktach Yummity?

  • jasnych, oczyszczonych z błonnika mąk i skrobi, ponieważ posiadają wysoki indeks glikemiczny, który sprzyja tyciu i znikomą zawartość witamin i składników mineralnych niezbędnych dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Mąka to podstawowy składnik wypieków, więc to jakiej użyjemy ma ogromne znaczenie dla ich wartości odżywczej,
  • substancji słodzących takich jak: syrop – glukozowo fruktozowy, syrop fruktozowy, syrop inwertowany, syrop skrobiowy, cukier biały i brązowy. Jak widać cukier nie jedno ma imię, ale wspólną cechą wymienionych substancji jest ich wysoki indeks glikemiczny, który powoduje, że tyjesz, najczęściej w obrębie brzucha, jesteś senny, masz wilczy apetyt, w szczególności na słodycze. Spożywane regularnie i w nadmiarze mogą prowadzić do insulinooporności, cukrzycy typu 2, miażdżycy i nowotworów,
  • margaryny, oleju palmowego, tłuszczów utwardzonych i częściowo utwardzonych, są źródłem tłuszczów trans, które zwiększają ryzyko powstawania nowotworów i miażdżycy,
  • środków konserwujących, których regularne i nadmierne spożywanie może wywoływać reakcje alergiczne (pokrzywkę, katar sienny) i powodować nadpobudliwość,
  • sztucznych barwników, mogą powodować wysypkę, nadpobudliwość u dzieci, bóle brzucha. Szczególnie niebezpieczne i zakazane w wielu innych krajach, a stosowane powszechnie w słodyczach i ciastkach dla dzieci to czerwień koszenilowa (E124); żółcień pomarańczowa (E110) i żółcień chinolinowa (E104).
Czytaj skład produktów
Gofry bezglutenowe

Z czego składają się zdrowe wypieki? Czyli zdrowe alternatywy dla białego cukru, jasnej mąki i margaryny.

  • mąki z pełnych ziaren zbóż o niskim indeksie glikemicznym np.  gryki, z ryżu brązowego, quinoa, amarantusa, sorgo (w przypadku bezglutenowych). Ich wysoka zawartość błonnika i niski indeks glikemiczny sprawiają, że zawarte w nich węglowodany uwalniają się na tyle wolno, że nie powodują senności, tycia w brzuchu i sycą na dłużej. Ponadto są źródłem witamin z grupy B, żelaza, magnezu, wapnia i innych cennych składników mineralnych i witamin. Dla przykładu mąka z amarantusa, która jest jedyną użytą mąką w Muffinach i Brownie Yummity posiada 16x więcej wapnia, 19x więcej żelaza i 7x więcej magnezu niż powszechnie stosowana w wypiekach mąka z białego ryżu,
  • nie mają cukru, bądź mają cukier kokosowy, ksylitol, erytrytol. Są to naturalne substancje słodzące o niskim indeksie glikemicznym. W Muffinach i Brownie Yummity znajdziesz cukier kokosowy, zaś do Gofrów nie dodaliśmy żadnego cukru, ponieważ możesz przygotować je również na słono z ziołami, bądź sam zadecydować czym je osłodzisz. W Pizzy Yummity znajdziesz niewielki dodatek cukru trzcinowego, który służy jedynie jako pożywka dla drożdży, dzięki którym ciasto pięknie wyrasta i jest puszyste,
  • oleju rzepakowego, masła klarowanego, oleju lub tłustego mleka kokosowego. Są to tłuszcze, które nadają się do obróbki w wysokiej temperaturze, a w których nie powstają szkodliwe tłuszcze trans i wolne rodniki. Na pewno pojawia się pytanie, jak to w końcu jest, czy olej kokosowy jest zdrowy czy nie? Odpowiedź brzmi: to zależy. Osoby, które na co dzień spożywają jaja, mięso, mleko i ich przetwory, które są źródłem tłuszczów nasyconych powinny ograniczać bądź nawet wyeliminować spożycie masła i oleju kokosowego, na rzecz oleju rzepakowego i oliwy z oliwek. Jeśli ktoś przebywa na diecie wegańskiej, spożywa dużo warzyw, orzechów, awokado, nasion, oliwy i nie spożywa słodyczy z utwardzonym olejem palmowym, może sobie pozwolić na okazjonalne spożycie oleju kokosowego, stanowiącego prawdopodobnie jedyne źródło tłuszczów nasyconych w ich diecie. W mieszankach do wypieku Yummity to Ty sam decydujesz jakiego tłuszczu użyjesz,
  • zdrowe wypieki pozbawione są syntetycznych barwników i konserwantów. Dlatego jedyną substancję barwiącą jaką znajdziesz w Muffinach i Gofrach Yummity jest węgiel pochodzący z palonych łupin kokosa, nadający wypiekom oryginalnego, głębokiego czarnego koloru.

Czytajmy etykiety i pamiętajmy, że składniki wymienione są w kolejności malejącej, od tych, których jest w produkcie najwięcej do tych, których najmniej.

Gdy widzimy, że produkt składa się głównie lub wyłącznie z pełnowartościowych składników, możemy go potraktować jako równie wartościowy posiłek. Przykładem jest mieszanka do wypieku Pizzy Yummity dzięki temu, że składa się z pełnoziarnistych mąk (sorgo, quinoa, gryczana), jest źródłem błonnika, białka, węglowodanów złożonych i magnezu, gdy dodamy jeszcze ulubionych składników jak np. sos pomidorowy i warzywa otrzymamy sycący, pyszny i za razem zdrowy posiłek. Bez wyrzutów sumienia!

Muffiny bezglutenowe

Rekomenduje mgr inż. Monika Wodyczko dietetyk kliniczny