fbpx
Yummity > Okiem dietetyka > Zielony kolor ma moc!
Zielony kolor ma moc!

Zielony kolor ma moc!

Czy kolor może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie? Okazuje się, że tak i to bardzo. Nie tylko otaczanie się wieloma barwami na co dzień, ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim ich spożywanie. W jakiej żywności znajdziemy najwięcej naturalnych kolorów? Otóż, w warzywach i owocach, które to naukowcy podzielili na 5 grup kolorystycznych: zieloną, żółto – pomarańczową, fioletową, czerwoną oraz białą, gdzie każda prezentuje szereg, wyjątkowych korzyści dla naszego zdrowia. Wszelkie instytucje zajmujące się promowaniem zdrowia, rekomendują aby w codziennej diecie, spożywać minimum 400g warzyw i owoców, z czego połowę powinny stanowić zielone warzywa i owoce.

Dlaczego uznano, że zielone warzywa i owoce zasługują na największą uwagę w naszej diecie?

Zalet jest wiele, pierwszą z nich jest to, że mają bardzo dużo witamin np. wit. A, B, C, K, składników mineralnych – wapnia, żelaza, magnezu i błonnika, a przy tym są bardzo niskokaloryczne. Można jeść je w dużych ilościach, czerpiąc z nich wiele korzyści zdrowotnych i nie zważać przy tym na kalorie.

Zielone warzywa i owoce ważne są na każdym etapie życia. Dla kobiet w ciąży są szczególnie polecane z uwagi na zawarty w nich kwas foliowy i żelazo. Odpowiednie spożycie kwasu foliowego, zwłaszcza, we wczesnym etapie ciąży, zmniejsza ryzyko nieodwracalnych wad cewy nerwowej płodu. Wysoka zawartość żelaza i kwasu foliowego w zielonych warzywach liściastych, zmniejsza również ryzyko anemii, bardzo powszechnej i niebezpiecznej w ciąży.

Zielona żywność jest również najlepszym źródłem witaminy K. Witamina K pełni rolę w krzepliwości krwi, jest ważna dla zdrowia kości, a jej niedobory w dzieciństwie mogą prowadzić do wad serca. Dodatkowo wysoka zawartość wapnia i magnezu w zielonych warzywach i owocach sprzyja prawidłowej mineralizacji i budowie kości. Dlatego warto uczyć dzieci spożywania zielonych warzyw i owoców od samego początku, pamiętając przy tym, że najlepszym wzorem do naśladowania jesteśmy my sami.

Bezglutenowy wege burger ze szpinakiem 120g Yummity

Zielone warzywa i owoce działają przeciwstarzeniowo.

Dzięki wysokiej zawartości polifenoli, w tym luteiny i zeaksantyny, oraz wspomnianej wcześniej wysokiej zawartości kwasu foliowego, spowalniają procesy starzenia się mózgu oraz wzroku. Naukowcy ocenili, że osoby spożywające dziennie 100-200g zielonolistnych warzyw, mieli lepszą pamięć i zdolności poznawcze, tak jak gdyby byli o 11 lat młodsi, od grupy niespożywającej tych warzyw wcale lub jedzących ich niewiele.

Warto również podkreślić silne właściwości przeciwnowotworowe, zielonych warzyw krzyżowych takich jak kapusta, brokuł, rukola i brukselka. Warzywa te, występują na czele niemal każdej listy pokarmów antyrakowych. Substancje w nich zawarte, stymulują układ odpornościowy do naturalnej obrony komórek przed uszkodzeniami DNA, występujących na skutek działania substancji pro nowotworowych.

Osoby zażywające leki rozrzedzające krew oraz osoby z kamicą nerkową powinny zachować pewną ostrożność w dużym spożyciu zielonych warzyw i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Zatem warto aby w naszej codziennej diecie gościły m.in. brokuły, kapusta, sałata, rukola, szpinak, jarmuż, natka pietruszki, cukinia, seler naciowy, por, kiwi, awokado, zielone winogrona, agrest i inne pyszne, pełne walorów zdrowotnych warzywa i owoce.

Dla wszystkich tych, którzy potrzebują szybkich i prostych rozwiązań polecamy nasze Vege burgery szpinakowe zawierające dużą ilość przepysznie doprawionego szpinaku i pora J.

Autor mgr inż. Monika Wodyczko dietetyk kliniczny